НАЙТИ ОТВЕТ ЗАДАТЬ СВОЙ ВОПРОС

Церковное благочестие

Иконы, киоты, иконостасы

На вопрос отвечает представитель сайта «Татарстанская митрополия»

Спрашивает: Чухов Александр

Скажите пожалуста Когда почитают праздник иконы Грузинской Божьей Матери? Если можно вышлите молитву на E-mail.
С Уважением Чухов А.Н.

Уважаемый Александр!

Празднование Грузинской иконы Божией Матери совершается 4 сентября.

Молитвы к пресвятой Богородице перед Ея иконой, именуемой “Грузинская”

Молитва первая

Приими, Всеблагомощная Пречистая Госпоже Владычице Богородительнице, сия честныя дары от нас, недостойных рабов Твоих, к Твоему цельбоносному образу пение возсылающих со умилением, яко Тебе Самой сущей ту и послушающей моления наша и подающей с верою просящим по коемуждо прошению и исполнение: скорбящим скорби облегчаеши, немощным здравие даруеши, расслабленных и недужных исцеляеши и от бесных бесы прогоняеши, обидимыя от обид избавляеши, и насилуемых спасаеши, грешных прощаеши, прокаженных очищаеши и малых детей милуеши, и неплодныя от неплодства разрешаеши. Еще, Госпоже Владычице, от уз и темниц свобождаеши и всякия многоразличныя страсти исцеляеши и очныя болезни врачуеши и от смертоносныя язвы избавляеши: вся бо возможна суть ходатайством Твоим к Сыну Твоему, Христу Богу нашему. О Всепетая Мати, Пречистая Богородице! Не престай молити о нас, недостойных рабех Твоих, славящих Тя и почитающих, и поклоняющихся пречистому образу Твоему и надежду имущих невозвратну, и веру несумненну, к Тебе Приснодеве, Преславней и Непорочней, славящих и чтущих и поющих Тя во веки веков. Аминь.

Молитва вторая

К Тебе, Богоизбранная Отроковице, Пресвятая Дево Богородице, небесе и земли Царице, припадающе вопием: услыши молений наших глас и не отврати лица Твоего от нас недостойных. Приими, Всеблагая, от недостойных раб Твоих, чтущих всечестное имя Твое, и с верою покланяющихся Тебе пред чудотворным Твоим образом, приносимое ныне теплое моление наше: вознеси е к престолу Сына Твоего, Христа Бога нашего, да милостив будет к неправдам нашым и не воздаст нам по делом нашым, но да пробавит щедроты Своя. Вемы, яко несмы достойни, по грехом нашым, от Него помиловани быти, аще не Ты, Владычице, умолиши Его о нас: вся бо можеши испросити у Него, матернее бо к Нему имаши дерзновение. Сего ради к Тебе, яко всемощней и всеблагой Заступнице нашей прибегаем, усердно молящеся: испроси у рождшагося от Тебе Единороднаго Сына Божия, Христа Бога нашего, всем нам в святоотечестей православной вере твердое, до конца дний наших пребывание и во всех заповедех Господних неуклонное хождение, да прочее время живота нашего поживше во всяком благочестии и чистоте, сподобимся мирныя христианския кончины и добраго ответа на страшнем суде Сына Твоего и Бога нашего. И тако достигнем, под кровом Твоея помощи, живота вечнаго во Царствии Отца Светов, Емуже, купно со Единородным Его Сыном и Святым Духом, подобает слава, честь и поклонение, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Тропарь к пресвятой Богородице перед Ея иконой, именуемой “Грузинская”

Тропарь, глас 4

От святая иконы Твоея, о Владычице Богородице, спасение и цельбы подаются обильно всем с верою и любовию приходящым. Еюже и мою немощь посети, и душу мою помилуй, Благая, и тело мое изцели благодатию Твоею, Пречистая. Аминь.

Ин тропарь, глас 4

Днесь светло красуется Раифская пустынь, яко зарю солнечную, от востока возсиявшую, восприимше, Владычице, чудотворную Твою икону: еюже разгоняеши мглу искушений и бед от вопиющих верно: избави обитель нашу и вся страны христианския от всех навет вражиих и спаси души наша, яко милосердная Заступница рода христианскаго. Аминь.

Кондак, глас 7

Тебе, избранной от всех родов, Божией Матери благодарственная пения приносим, пришествием честные Твоея иконе раби Твои, Богородице, озаряеми, но яко имущая державу непобедимую, от всяких нас бед свободи да зовем Ти: Радуйся, Невесто Неневестная.

Этот ответ просмотрели 2754 раз.